Fotografera soluppgång kl 05

I söndags ringde väckarklockan tidigare än en arbetsdag för att jag skulle kunna fotografera soluppgång kl 05 på morgonen. Solen skulle gå upp kl 05:20, jag ville hinna få med ljuset både före och efter.
En snabb smörgås och extra kamerabatteri i fickan. Det var -1 grad ute denna 2:a maj och vinterjackan åkte på. Jag promenerade genom öde gator men tyst var det knappast. Skogens alla fåglar hade morgonmöte.
Lyssna på morgonen…
Så gryr en dag

Månen såg ner på mig, men inte en enda människa såg jag under min promenad. Så stilla. Fantastiskt att uppleva.


I väntan på solen. Magisk stillhet över sjön Mjörn.


Promenaden längs med Mjörn bjuder på otrolig utsikt och vackra platser. Det är lätt att drömma sig bort och fantisera ihop historier om människor på bänken, en eka som sakta puttas ut… Där sitter Freja och Fanny och planerar hur de ska ta över världen, medan lille Frans smiter ut i ekan för att fånga fula fiskar.
När går solen upp?
På SMHI’s hemsida kan du se när solen går upp. Sök på din ort och kolla väderprognosen för den dag du vill veta. Där står klockslag för soluppgång.


Knoppar, men inte så mycket mer. Våren segar mer än lovligt. En frustration gror inuti, under vinterjackan som nu borde kunna brännas på bål.
Fotografera soluppgång kl 05 vid en sjö

Plötsligt händer det. Det brinner om trädtopparna och dagen gryr i ljuset av eld. Det är så makalöst mäktigt att sitta ensam, ja det känns som om jag är ensam i världen, och se en helt ny dag gry framför ögonen. Jag följer solens sakta rörelse, högre och högre.
Att se hur ljuset förändras är mer magiskt än vad som går att skriva ut i ord. Det är en känsla som griper tag fullkomligt. Nuet är allt. Solen är här.




Du ska inte titta rakt in i solen, det kan skada ögonen, men den här synen gör det sannerligen svårt. Solen är magnetisk vid soluppgång och solnedgång.
Fotografera vitsippor i morgonljus

När moder sol gjort sitt uppstigande vandrade jag vidare med kameran. Min ambition var att ta vackra och intressanta bilder på vitsippor, jag tycker oftast foton på dessa vårblommor är tämligen intetsägande och varandra lika. Men det är bra, för då kan man utmanas. Jag gillar några riktigt mycket, men det ligger ju i betraktarens ögon att bedöma om de är mer intressanta än andra.
Bilderna i bildspelet ovan blev ganska ”vanliga”. Försökte verkligen fånga in ljuset från soluppgången i blommorna.
Ibland behöver man ta objektet från sitt naturliga sammanhang för att få till en mer spännande bild. Förlåt lilla sippa, jag tog ditt liv men konsten gör dig odödlig, hehe…
Plockade en vitsippa och höll upp den över sjön i olika vinklar mot ljuset. Sedan fick den bada.

Fotografera i motljus <3


Vid hamnen hade sipporna frusit i ett dike. Det säger väl sitt om denna vår som liksom kört fast med bakhjulen slirandes i lera.

Godmorgon
Det var verkligen värt att smyga ur sängen kl 05 för att fotografera under soluppgången. Inte bara för att det var vackert, jag fick en stund helt för mig själv i naturen med mina trassliga tankar. Ingen annan människa tog min uppmärksamhet i anspråk. Mobilen var tyst. Världen sjöng genom fåglarna.
Jag tänker göra om det här. I Sverige har vi så olika årstider och ljuset förändras hela tiden. Bor du vid en sjö, som jag, finns dimman där om höstarna. Älvorna dansar. Dessutom vill jag lära mig att fotografera soluppgång bättre, detta var första försöket. Körde på känsla, men det gör jag nästan alltid oavsett motiv.
Vad gör du kl 05 på morgonen?
Så otroligt vackra bilder! Särskilt den på den badande vitsippan. Fint!
Tusen tusen tack, Tove! Det är så roligt att experimentera med bilder, har en hel hög med olika varianter. Här på bloggen har jag oftast ett bestämt tema i mina bilder, annars hade jag aldrig kunnat besluta mig för vilka som ska postas. ^_^